Konspekt - klasa I Gimnazjum

06-02-10

Strona główna
W górę

 


KONSPEKT LEKCJI INFORMATYKI W KLASIE I GIMNAZJUM

 

Temat:  Urządzenia zewnętrzne komputera       

 

Treści

  • Łączenie komputera z innymi urządzeniami.

  •  Eksploatacja urządzeń komputerowych.

  • Używanie nośników informacji.          

  

Czas trwania zajęć: 45 min.

 

Literatura: Podręcznik: Informatyk 2000 oraz materiały i własne opracowania.

 

1.      Uczeń posiada umiejętności:

  •  umiejętność współużytkowania komputera i oprogramowania w pracowni szkolnej,                

 2.         Najważniejsze pojęcia:

  •  jednostka centralna, urządzenia zewnętrzne,

  •   nośniki informacji: dyskietka, płyta CD, dysk twardy,

 3.      Cel ogólny:

Zapoznanie uczniów z zasadami poprawnego użytkowania i eksploatowania komputera i umiejętnością korzystania z nośników informacji.

 

3.1      Cele operacyjne:

       Uczeń wie i rozumie:

  •    jak należy poprawnie łączyć komputer z innymi urządzeniami,   

  •    w jaki sposób należy dbać o sprzęt komputerowy ,   

  •    jak we  właściwy sposób używać nośników informacji.

Uczeń umie:

  • poprawnie połączyć komputer z innymi urządzeniami,

  • prawidłowo postępuje i dba o sprzęt komputerowy,

  • poprawnie posługuje się dyskietką i płytą CD.

 

4.        Metody nauczania :

 Wykład, pogadanka, ćwiczenia, praca z podręcznikiem.

 

5.      Proponowane pomoce dydaktyczne:

  •  komputery z oprogramowaniem,

  • nośniki informacji: dyskietki, płyty CD, dysk twardy w kieszeni.  

  •  Płyta CD „Informatyka 2000”.

   

6.      Przebieg lekcji (plan):

  •  Część organizacyjna;

  •  Omówienie celów lekcji;

  •  Podanie tematu lekcji;

  •  Wyjaśnienie zasad i demonstracja poprawnego połączenia komputera z urządzeniami  zewnętrznymi z zachowaniem zasad BHP;

  •   Rozwiązanie quizu - z płyty CD;

  •   Omówienie w jaki sposób należy dbać o sprzęt komputerowy;

  •   Demonstracja właściwego sposobu użytkowania nośników informacji;

 

6.1  Końcowy etap lekcji:  

      

  •    Rekapitulacja lekcji;

  •    Ocena pracy uczniów  -   ewaluacja  (np. wybrani uczniowie  wymieniają zasady  poprawnego łączenia komputera z urządzeniami zewnętrznymi, poprawnie posługują się  nośnikami informacji, wymieniają zalecenia dotyczące eksploatacji sprzętu  komputerowego);

  •    Podanie zagadnień następnej lekcji.

  

 

Treść i zakres materiału podawanego uczniom na lekcji.

Pojęcie kultury technicznej w najogólniejszym znaczeniu obejmuje całokształt dorobku ludzi, który gromadzony, utrwalany i wzbogacany określa poziom rozwoju danego społeczeństwa. Kultura techniczna precyzuje zasady postępowania i obchodzenia się z urządzeniami w określonych warunkach. W przypadku użytkowników komputerów przez pojęcie kultury technicznej będziemy rozumieli zasady ich postępowania podczas pracy przy komputerze a także postępowania z oprogramowaniem komputerowym i danymi komputerowymi. Przyswojenie pewnych wzorcowych zachowań pozwala na bezproblemową i bezpieczną pracę przy komputerze.

 

Łączenie komputera z innymi urządzeniami.

 

Pogadanka na temat miejsca pracy komputera oraz urządzeń z nim współpracujących.

Omówienie zasad łączenia komputera z urządzeniami zewnętrznymi. Zwrócenie uwagi na wyłączenie dopływu prądu do komputera, gdy podpinamy lub odpinamy jakiekolwiek urządzenie mające z nim współpracować. Zachowanie zasad BHP podczas pracy.

           

  •  Wyjaśnienie i demonstracja poprawnego połączenia komputera z drukarką, monitorem i innymi urządzeniami zewnętrznymi.

  •  Uczniowie otrzymują ilustrację pokazującą do podłączania jakich urządzeń zewnętrznych  służą porty i gniazda znajdujące się w tylnej części obudowy, omówienie ilustracji.

  •  Dyskusja na temat podłączania urządzeń zewnętrznych z komputerem na podstawie ilustracji.

 

7. Port klawiatury PS/2, służy do  podłączania klawiatury.

8. Port myszy PS/2, podłączamy do  niego mysz.

9. Port USB to uniwersalne gniazdo, można do niego podłączać mysz,

    drukarkę, skaner, modem.

10.Port szeregowy służy do podłączania  myszy lub modemu.

11.Port równoległy podłączamy do niego  drukarkę.

12.Wyjście audio do wyjścia karty   muzycznej podłączamy głośniki lub

     słuchawki.

13.Wejście audio umożliwia podłączenie   zewnętrznego urządzenia,

z którego  chcemy nagrać dźwięk w komputerze  np. zestaw hi-fi.

14.Wejście mikrofonowe podłączamy do   niego mikrofon.

15.Port gier port komunikacyjny  montowany zwykle na kartach

     dźwiękowych, umożliwiający  podłączenie kontrolerów gier.

16.Gniazdo monitorowe podłączamy do   niego monitor.

17.FireWire złącze cyfrowe służące do  podłączenia do komputera kamery

     cyfrowej.

18.Karta sieciowa za pomocą karty   sieciowej oraz specjalnego kabla

   możemy łączyć komputery ze sobą,  tworząc sieć lokalną.

19.Modem przez modem przesyłamy i   odbieramy dane komputerowe
( oraz  faksy), korzystając z linii telefonicznej.    
Najczęściej modem jest używany do łączenia się z Internetem.

20. Modem ISDN nowoczesne modemy ISDN działają, korzystając
z cyfrowej sieci  telefonicznej. Sieć ta została stworzona do przekazywania
nie tylko mowy, lecz także  danych w postaci cyfrowej.

21. Zasilacz dostarcza prąd wszystkim urządzeniom znajdującym się w komputerze. Aby   elementy zasilacza nie przegrzały się podczas pracy, muszą być chłodzone wentylatorem. Zasilacz jest podłączony do kontaktu kablem ze specjalną, komputerową wtyczką.

22. Karta telewizyjna umożliwia oglądanie programu telewizyjnego na monitorze komputera.

  

Używanie nośników informacji i eksploatacja urządzeń komputerowych

 Pracując przy komputerze, musimy sobie zdawać sprawę, że żadne urządzenie nie jest długowieczne. Stosując odpowiednie zalecenia, możemy znacznie przedłużyć ich żywotność.

  • Pogadanka na temat eksploatacji sprzętu komputerowego i w jaki sposób należy dbać o niego aby nam długo służył.
  • Obejrzenie z płyty-CD fragmentu filmu o nośnikach informacji: dyskietce, płycie-CD, dysku twardym.
  • Omówienie zasad postępowania z nośnikami danych: dyskietką i płytą-CD.
  • Ćwiczenia praktyczne: umieszczanie dyskietki we właściwej pozycji w napędzie, oraz prawidłowe umieszczanie płyty-CD w napędzie.

 Część końcowa lekcji

  • Utrwalenie zdobytych wiadomości.
  • Ocena pracy uczniów.
  • Podanie zagadnień następnej lekcji.
 

Strona główna